Ako si vybrať vstavanú skriňu?

Ak uvažujete nad vstavanou skriňou, poradíme Vám ako si správne vybrať. Vstavaná skriňa predstavuje praktickú súčasť interiéru každej domácnosti. Nemusí byť len účelná, ale aj vkusná. Stačí si len vybrať z dostupných materiálov a správne farebne nakombinovať so zvyškom zariadenia u Vás doma.

Umiestnenie a veľkosť

Pri kúpe obyčajnej klasickej skrine nikdy nevyužijete priestor maximálne, vždy ostane nevyužitý priestor kde sadá prach, resp. je k nemu zlý prístup. Pri vstavanej skrini využijete priestor do posledného centimetra. Dôležité je preto si premyslieť umiestnenie skrine – či ju umiestniť na dlhšiu alebo kratšiu stenu, do výklenku v chodbe alebo predsieni.

skrinaVýška

Rozmery vstavanej skrine využívajú výšku v maximálnej miere, do horných častí vstavanej skrine viete uložiť menej používané veci ako krabice, lyže, paplóny a iné. Najviac je využitý priestor do výšky 210 alebo 220 cm podľa celkovej výšky.  Výšku hornej časti odporúčame s minimálnym priestor 35 cm a viac podľa potreby.  Výšku jednotlivých priestorov je potrebné prispôsobiť ukladaným veciam. Iná výška je potrebná pre tričká, iná povedzme pre rifle. Ideálny priestor police je od 27 do 36 cm. V prípade uloženia sušiaku alebo žehliacej dosky do skrine je potrebné počítať s výškou priestoru od 150 do 180 cm podľa výšky dosky.

Šírka

Šírka vstavanej skrine je buď od steny po stenu, od steny do priestoru, kde je skriňa ukončená bočnou stenou. Treťou alternatívou je skriňa umiestnená v priestore, takže má obe bočné steny. Niekedy sa v priestore, kde má byť vstavaná skriňa, nachádzajú napr. radiátorové trubky. Tie vieme elegantne prekryť vykrývacou lištou a priestor vstavanej skrine sa vie využiť na maximum. Skriňa sa tak nemusí ukončiť bočnou stenou pri trubkách. Ideálna šírka jednej časti priestoru je do cca 95 cm a menej, prípade je možné priestor presne vypočítať podľa šírky rozmeru uložených vecí, aby ste úložný priestor maximalizovali. Časti skríň nemusia byť rovnomerné, treba si rozmery premyslieť z hľadiska prístupu. Ideálne je odsunúť dvere a vidieť celý priestor, t.z. skriňa je rozdelená na 3 časti a dvere sú tiež na 3 časti. Niekedy je z hľadiska vzhľadu dverí lepšie situovať rozdelenie na 2 dvere, ale vnútro vieme rozdeliť na 3 časti. Tu je potrebné si uvedomiť, že dvere sa vždy otvoria len z polovice, takže k stredovej časti je zhoršený prístup.

Hĺbka

Hĺbka vstavanej skrine sa väčšinou určuje podľa toho, na čo ju budete používať. Príliš hlboké skrine nemusia byť praktické, resp. hlbšie časti nevyužiteľné, pri príliš úzkych skriniach neuskladníte širšie veci, kabáty a iné. Preto je dôležité si stanoviť účel vstavanej skrine. Taktiež hĺbka vstavanej skrine môže ovplyvniť priestor pred skriňou. Odporúčame ponechať väčší priestor pred skriňou ale pri maximálnom využití priestoru vám postačí aj menší priestor. Minimálna hĺbka vstavanej skrine je 60 cm, vnútorný priestor je kvôli posuvnému systému o 10 cm menší. Pri tejto hĺbke je možné použiť klasické vešanie, v prípade ak je hĺbka menšia, tak sa namiesto tyčí použijú výsuvné vešiaky a priestor sa prispôsobí. Hlavne kvôli zimným kabátom a bundám je ideálnejšie priestor zväčšiť na 65 až 70 cm, aby sa ramienka pri posúvaní dverí neotáčali, nakoľko obvykle dvere zachytia rukáv oblečenia.

Rozloženie interiéru vstavanej skrine

Po výbere priestoru a rozmeroch vstavanej skrine je dôležité si premyslieť celý priestor interiéru, ktorý sa rozdelí na viacero častí (podľa šírky vstavanej skrine). Je potrebné si zodpovedať otázku – radšej ukladám oblečenie alebo potrebujem skôr priestor na vešanie?  Dôležitá je pritom funkčnosť vstavanej skrine pri každodennej prevádzke. Je dôležité si uvedomiť, že časti skrine, ktoré potrebujeme najčastejšie (napr. šuplíky pre spodné prádlo) neumiestňujeme v mieste, kde je zhoršený prístup (napr. za interiérovými dverami). Využiť viete rôzny počet políc, šuplíkové systémy, priestory na horné sklopné vešanie, vešiace systémy na nohavice a iné.

TIP: Inšpirujte sa s nami realizovanými vstavanými skrinami na stránke alebo na Facebooku.

Výber farieb materiálov

Dnešní výrobcovia ponúkajú naozaj širokú škálu drevodekorov, k dispozícii máte nekonečný výber farieb a doplnkov. Na našej stránke nájdete základný výber dekorov zn. Egger, vzorkovníky od viacerých výrobcov Vám vieme ukázať na našej predajni.

Dekor si najprv vyberáte pre interiér vstavanej skrine. Veľmi obľúbený je biely dekor, ktorý v sebe spája čistotu a presvetľuje vnútorný priestor. Pri výbere dekorov dôraz kladieme hlavne na dvere vstavanej skrine, ktoré dotvárajú interiér celej izby. Okrem drevodekorov ako výplň viete využiť aj zrkadlo, ktoré opticky zväčšuje priestor, lacobel – lakované sklo alebo luxusné materiály ako decorakryl alebo dekory s 3D ilúziou. Vybrať si viete fototapety. Buď z našej kolekcie alebo zhmotníte svoje fotografie.

Dvere môžete kombinovať po častiach alebo rozdeliť farebnosť jednotlivých dverí, možnosti sú nekonečné, záleží už len na Vašej fantázií. Ak si neviete vybrať, poradíme Vám.

Posuvný systém

V ponuke máme kvalitné hliníkové rámy s ložiskovými spodnými kolieskami, vďaka ktorým sa dvere tichšie a ľahšie posúvajú. Dostupné sú v dvoch farbách – striebornej a olivovej s dorazovými nasúvacími štetinami ( na obrázku v olivovom ráme ). Súčasťou našej ponuky sú aj farebné – drevodekorové rámy, prípadne je možné rámy upraviť vo farebnom prevedení podľa RAL vzorkovníka v lesklom a matnom prevedení.

Súčasťou koľajnice je aj stopér (na obrázku strieborný pliešok v olivovej koľajnici), ktorý zabezpečuje umiestnenie dverí v správnej polohe a zabraňuje posunu dverí.

Máte záujem o vstavanú skriňu? Kontaktujte nás pre nezáväzný cenový návrh alebo vizualizáciu